Ako žiť zdravšie? Alebo – ekologickým bývaním k zdravšiemu svetu

Späť na blog

Doba, kedy všetci venujú pozornosť vírusu, ktorý ničí zdravie ľudstva je neodvolateľná. Nemalo by sa však zabúdať na to, že naše zdravie neničí „len“ Covid 19.

Zdravie, imunita a všetko s ním spojené korešponduje aj s tým, kde žijeme, ako žijeme a v neposlednom rade – „v čom žijeme“. Preto sa bude náš nasledujúci blog venovať významu domov, ktoré budujeme a ich dopadu na ekológiu.

Ako sme vyššie spomínali, náš organizmus a jeho odolnosť nepoškodzuje len vírus, či civilizačné choroby, ale aj znečistené ovzdušie, pôda, podzemné vody a všetko, čo nás obklopuje. Je nevyhnutné klásť čoraz väčší dôraz na ekologickejší prístup v každej kategórii nášho zmýšľania a života. A práve z tohto dôvodu sa v našom článku zameriame na bývanie, pretože to je náš spôsob, ako robiť svet zdravším a ekologickejším.

Klimatické zmeny a „zmeny“ nášho vnímania

Klimatické zmeny a s nimi súvisiace vysoké ceny energií by mali byť tými faktormi, ktoré v nás vyvolajú podnety zachovania okolitého sveta v čo najlepšom stave. Práve preto sa ponuka bývania čoraz viac zahlcuje s ponukou spojenou so stavaním drevodomov.

Drevodomy sú v našom ponímaní a vo vnímaní ekologicky zmýšľajúcich ľudí tým, že ich výstavbu volia práve tí, ktorí majú záujem o našu planétu a záleží im na našej budúcnosti.

Rok 2020 je zároveň rokom, kedy sa energetické normy v Európskej únii prísnejšie upravia a bude sa dbať na výstavbu len tých nových domov, ktoré zachovajú a dodržia úsporu energií.

Ako ekologickejšie/úspornejšie bývať?

Bývať ekologicky je snáď najdlhodobejšie rozhodnutie v rámci ochrany a budovania ekologického prostredia. Tento pojem úzko súvisí s trvalou udržateľnosťou, či udržateľnou stavbou. Čo to znamená? Výstavba takého bývania zaistí hospodársky a spoločenský rozvoj s plnohodnotným zachovaním životného prostredia.

Každá stavba zanecháva na životnom prostredí stopy. Je však nevyhnutné zamyslieť sa nad tým, či a ako sa tieto stopy dajú znižovať.

Odpoveď znie, áno, dajú, a to využívaním takých materiálov, ktoré majú čo najnižší podiel na globálnom využívaní energie - čo najnižšiu energetickú náročnosť domu, surovín, následnými emisiami a vznikajúcim odpadom. Takéto stavby buduje práce naša spoločnosť Spokostav s.r.o..

Prečo je ekologický dom ekologickým?

Drevo je považované za obnoviteľný zdroj a správnym hospodárením môžeme z neho čerpať bez výrazných následkov na životné prostredie – gro nami realizovaných stavieb tvorí drevo, ktoré zároveň udržiava optimálnu vlhkosť v interiéri = zdravé bývanie. Drevo zároveň vykazuje také tepelnoizolačné schopnosti, ktoré zabezpečujú šetrenie pri vykurovaní.

Naše drevené stavby – drevodomy predstavujú nižšiu záťaž na životné prostredie - ak sa na ne pozeráme z hľadiska odpadu, resp. likvidácie. Suchý proces výstavby zároveň minimalizuje problémy s odvádzaním vlhkosti, čo sa pozitívne odzrkadľuje na zdraví alergikov a astmatikov.

Čo na to klíma? Drevené stavby majú zelenú!

Existuje mnoho publikácii a výskumov, ktoré sa venujú ekologickým stavbám a ich dopadu na prostredie, prípadne predikciám zameraným na to, ako by klíma vyzerala, keby sa stavali výlučne drevodomy. Podľa názorov viacerých odborníkov je drevo spájané s akýmsi ukazovateľom „priaznivej budúcnosti prostredia“ – drevo je najvýhodnejším stavebným materiálom, ktorý planétu zaťažuje najmenej.

A čo dodať na záver? Resp. prečo naše drevostavby?

Vždy sa pozeráme na dekády dopredu, čo znamená, že staviame domy pre generácie a pristupujeme k stavbám tak, akoby sme stavali pre seba.
„Ak drevodom, tak s nami a na dekády.“

Naše produkty

  • TAGY
  • #Klimaťapotrebuje
  • Výhody drevodomu
  • Konštrukcia drevodomu
  • Prvky výstavby
  • Montovaný drevodom
  • Ekológia
  • Obnoviteľné zdroje