Financovanie nehnuteľnosti

Späť na blog

Dom snov stojí! Má pevné základy, zdravé steny a odolnú strechu. Domov pre vás i vašu rodinu vyrástol a môže začať váš nový život. Krásne predstavy, no nie? Vráťme sa ale v čase a poďme si vysvetliť niečo, čo pre väčšinu ľudí nie je najpríjemnejšou témou. Pred výstavbou je našou prvou starosťou, kde vziať peniaze.

Finančné zákony a podmienky poskytovania úverov sa menia rýchlejšie ako počasie v apríli. Článok, ktorý ste si prečítali včera už momentálne nemusí platiť a dnešná nevýhodná hypotéka môže byť v porovnaní so zajtrajškom prijateľná. Pre tieto dôvody je pre vás skvelou cestou nájsť si svojho poradcu, ideálne profesionála, ktorý je skúsený a vie sa skvelo orientovať vo finančnom svete.

Ako to robíme my?

Našou prioritou je spokojnosť zákazníkov a zabezpečenie hladkého priebehu celého procesu výstavby. Aby sa vám už len pri pomyslení na financovanie nestavali hore všetky chlpy na tele, poskytujeme vám služby finančného poradenstva. Vďaka našej spolupráci s renomovanou slovenskou spoločnosťou Profit+, a. s., máte k dispozícii konzultácie s expertmi úplne bezplatne. Spoločne si tak prejdeme každú z vašich otázok ohľadom zabezpečenia peňažných prostriedkov pre vaše bývanie. Na pár tých najčastejších si odpovieme už teraz.

Poskytne mi banka plných 100 % finančných prostriedkov?

Banky pri rozdávaní hypoték pozerajú na budúcu hodnotu nehnuteľnosti. Z nej schvaľuje určité percento, ktoré vám poskytne. Financovanie bankou sa tak pohybuje okolo 75 – 80 % hodnoty nehnuteľnosti. Sú to peniaze, ktoré vám poskytne v rámci hypotekárneho úveru. Zvyšných 20 – 25 % je možné dofinancovať z vlastných zdrojov, ktorými môžu byť vami ušetrené peniaze. Ďalšími možnosťami je vyžiadanie banky o doplnkové financovanie formou úveru na investovanie do domácnosti alebo bežným spotrebným úverom.

Ako môžem odhadnúť aký je dobrý a zlý úrok?

V dnešnej dobe bohužiaľ, neexistuje niečo ako dobrý alebo zlý úrok. Úrok zodpovedá výpočtu finančnej inštitúcie, ktorá poskytuje úver. Ten sa ráta podľa tzv. ratingu klienta, zhodnotenia nehnuteľnosti a ďalších faktorov, ktoré vplývajú na výslednú úrokovú sadzbu. Povedzme si to laicky, banka sa snaží zistiť, či vám môže veriť, že zvládnete požičané peniaze vrátiť. Pozitívnym príkladom môže byť vaše bezproblémové splácanie úveru v minulosti. Vďaka nemu máte lepší rating a v očiach banky ste dôveryhodnejší.

Skratky p.a. a p.m. pri úrokoch asi nebudú znamenať anglické vyjadrenie času. O čo ide?

P. a. znamená ročné úročenie, p. m. zas mesačné. Úroková sadzba sa udáva v prvej z týchto skratiek.

Dobre vedieť

Ročne máte splatiť banke 10 000 € za svoj hypotekárny či spotrebný úver a banka vám stanovila úrokovú sadzbu na 10 % p. a. Váš úrok tvorí 10 % z ročnej splátky, no znamená 1 000 €. Výsledná vami zaplatená suma bude teda 11 000 €.

Niektoré úvery majú fixáciu, iné nie. Je pre mňa toto slovíčko dôležité?

Fixácia úrokovej sadzby znamená, že počas obdobia splácate úver podľa dohodnutých podmienok v zmluve. Máte záväzne stanovenú úrokovú sadzbu a výšku splátky. Tieto dve hodnoty sa nemenia počas celého obdobia splácania. Pokiaľ by ste rozhodli pre úver bez fixácie, znalo by to, že banka môže počas splácania upraviť výšku splátky či úrokovej sadzby.

Ktorá banka je pre záväzok hypotéky najlepšia?

Keby bola odpoveď na túto otázku jednoznačná, pomáhala by s financovaním nám všetkým, no nie? Výhodnosť či nevýhodnosť podmienok závisí od viacerých faktorov, ktoré sú zväčša špecifické pri každom z klientov s ohľadom na ich finančnú či celkovú životnú situáciu. Príkladom môže byť akceptácia zahraničného príjmu bankou.

Som živnostník, dostanem hypotéku?

Krátka odpoveď by bola „áno“. Tá dlhá znie „nooo, uvidíme“. Banky vedia poskytnúť úver aj klientom, ktorí sú SZČO. Platia pre nich totiž podobné podmienky ako pre bežných klientov – aj v ich prípade rozhoduje dôveryhodnosť a rating. Príjem živnostníka sa dokladuje daňovým priznaním, z ktorého sa následne vypočíta mesačný príjem. Je potrebné doložiť výpisy z účtu (prípis faktúr) a taktiež potvrdenie o výške dane z daňového úradu.

Čo na to my?

Z nášho pohľadu je momentálne veľmi zaujímavá ponuka hypotekárnych úverov, práve pre nízke úrokové sadzby. Najmenej sympatické sú však úvery zo stavebného sporenia. Vládne pri nich omnoho vyššia preplatiteľnosť ako v prípade hypoték.

Peniaze sú pre väčšinu z obyvateľov modrej planéty ošemetnou témou. Každý z nás žije iným životom, má iné predstavy a podmienky. Niekomu stačí splácať úver 30 rokov, niekto ich chce mať z krku po pätnástich. Iní plánujú po piatich rokov prístavby, časť ľudí by mala rada po splatení dlhu vytvorenú rezervu na pokojný zvyšok života. V oblasti finančníctva nemôžeme merať všetkých rovnakým metrom, vyžaduje sa osobitý prístup.

Ak plánujete svoju budúcnosť a je pre vás dôležité byť pripravený na akúkoľvek situáciu, neváhajte sa zveriť do rúk našim finančným odborníkom.

Naše produkty

  • TAGY
  • Strecha drevodomu
  • Konštrukcia drevodomu
  • Prvky výstavby
  • Montovaný drevodom
  • Ekológia
  • Obnoviteľné zdroje