Hrubá konštrukcia drevodomu: strecha

Späť na blog

Drevodom je nielen ekologickým, ale predovšetkým zdravým riešením bývania. Človek pochádza z prírody, dodnes sa v nej cíti slobodne, šťastne a s pocitom voľného dýchania. Drevodom, náš strom, sme začali na našom blogu stavať už pred pár týždňami. Pomocou základov sme sa postarali o pevné korene, steny sa postarali o kmeň, v ktorom môžeme v bezpečí žiť a konáre, ktoré sú podperou pre korunu, strechu nad hlavou.

Korene máme, steny nám stoja, poďme to celé uzavrieť

Skôr ako začneme s výstavbou, je potrebné všetky steny dôkladne skontrolovať, keďže sa onedlho stanú ramenami, na ktorých bude stáť ťarcha celej strechy.

Začíname jedným z najdôležitejších krokov, zavetrením. Zavetrenie zabezpečuje tuhosť, stabilitu, spoľahlivosť konštrukcie. V prípade drevodomu nám si s tým poradíme ukladaním stropných trámov vo vzdialenosti 70 cm od seba a uchytávaním dvoma hrubými šróbmi. Hrubé hranoly typu BSH sú veľmi odolné a pevné. Tajnou ingredienciou záruky je, že sa jedná o lepené drevo získavané z ihličnatých stromov z lesov Karelskej republiky (štát Ruskej federácie). Drevo je husté, silné, svojimi vlastnosťami teda vhodné na výstavbu domových konštrukcií. Sú v súlade s normou EN14080: 2013, ktorá hovorí o vysokej stabilite, rozmerovej presnosti a stabilných geometrických tvaroch.

Ako to robíme my?

Stuženie drevodomu zabezpečí funkčnosť celej jeho konštrukcie po dobu životnosti. Hranoly k nám prichádzajú nielen kvalitne opracované, ale tiež pevne zabalené, aby sme mali istotu, že dorazili bez akýchkoľvek mechanických alebo iných poškodení, ktoré by znížili ich vlastnosti.

Súčasťou horizontálnej konštrukcie sú pomúrnice. Ide o druh dlhého mohutného trámu, ktorý sa kotví šróbmi do BSH hranolov vodorovne na dlhších stranách stavby. Po ich uchytení vymeriame strešnú stolicu, na ktorej nám bude celá strecha stáť.

Pomúrnice slúžia tiež na zapretie krokiev. Musia byť dôkladne opracované tak, aby zaistili spolu s rybinovým spojom pevnosť strechy aj v prípade silného vetra.

Praktická informácia

Rybinový spoj je ako puzzle, hranoly navzájom zakladajú svoje výčnelky do jamôk do seba. Jasnejšiu predstavu o vzhľade tohto spoju získate, keď si zložíte svoje dlane dokopy a prepletiete prsty.

Oblečme strechu, aby nám nebola zima

Po obvode celej strechy sa natiahnu odkvapové plechy a konštrukcia sa prekryje strešnou fóliou. Vopred prelepené spoje fólie ešte raz prelepíme páskou. Následne pribijeme laty priamo do krovu pomocou klincov, čím fóliu poriadne uchytíme.

Nasleduje nabitie plného debnenia, pod strešnú krytinu. Tvoria ho drevené dosky, po obvode ktorých aplikujeme vetrací pás. Do debnenia sa vyrežú otvory, aby sa zabezpečila ventilácia strechy. Podporíme ju aj vetracími mriežkami, do ktorých vypílime drážky na osadenie hákov. Háky sa ohnú a osadia sa na ne žľaby.

Ako to robíme my?

Každý zo spojov je potrebné dôkladne prelepiť. Aby bol spoj plastický a trvalý, využívame strešný bitúmenový tmel. Jednoducho sa aplikuje, je mrazuvzdorný, antikorózny a odolný proti deformácii.

Výhodou drevodomov je ich schopnosť neprepúšťať chlad do interiéru a zabrániť úniku tepla von. Aj napriek tomu, že zimné mesiace čoraz menej pripomínajú toto ročné obdobie, je potrebné dom zohrievať, teda vykurovať. Z tohto dôvodu musíme už teraz zabezpečiť výstavbu komína. Na strechu napokon uložíme fínsky šindeľ a uchytíme ho každých 20 cm klincami. Na záver odbalíme stropné trámy. Natiahneme kvalitnú fóliu značky Knauf a spoje opäť prelepíme. Finálnym krokom je uloženie Knauf izolácie, ktorá strechu efektívne izoluje pred únikmi tepla.

Výstavba domova je veľkou investíciou, preto vieme, že každá rodina potrebuje bez tajomstiev poznať, či nekupuje mačku vo vreci a ich drahocenný domov im nespadne na hlavu. V troch článkoch sme vám postupne predstavili základy, steny aj strechu drevodomu, aby ste presne vedeli, čo na vás zo všetkých strán číha a chráni. V nasledujúcom článku sa posunieme v čase na obdobie pred výstavbou, keď si zabezpečujeme financovanie domu prostredníctvom hypotéky. Spoločne sa pozrieme na čo si dávať pozor, aby vám nespôsobila rany na srdci.

Naše produkty

  • TAGY
  • Strecha drevodomu
  • Konštrukcia drevodomu
  • Prvky výstavby
  • Montovaný drevodom
  • Ekológia
  • Obnoviteľné zdroje