Drevo ako stavebný materiál

Späť na blog

Drevo ako stavebný materiál je základom pre stavbu zrubových stavieb. Ak má byť postavený dom s guľatým trupom alebo zrub, je to základ zdravého lesa. Ten dodáva stavebný materiál pre stavbu zrubov a zároveň prispieva k ochrane životného prostredia.

Použitie dreva nahrádza iné energeticky náročné materiály, ako je oceľ alebo betón, ktoré sa vyrábajú na báze konečných surovín.

Lesy znižujú emisie CO2 a podľa Medzinárodného panelu o zmene klímy by emisie na obyvateľa nemali prekročiť dve tony CO2 ročne. Napríklad v Nemecku je to však až jedenásť ton na obyvateľa ročne. Na druhej strane však jeden strom v nemeckých lesoch ukladá podľa odhadov nadácie „Company Forest“ približne 13 ton CO2 ročne nezávisle od veku stromu. To zodpovedá približne 4,4 mld. ton CO2 ročne.

Použitie dreva nahrádza iné energeticky náročné materiály, ako je oceľ alebo betón, ktoré sa vyrábajú na báze konečných surovín. Keďže miestne lesy sú obhospodarované trvalo udržateľným spôsobom, to znamená, že nikdy nie je vyťažené viac dreva, než rastie späť, zdrojové drevo nie je vyčerpané.

Nami používané drevo je pílené v zime, pretože v tomto čase je podiel šťavy v kmeni najnižší. Vďaka tomu je drevo odolnejšie voči hnilobe. V zime je taktiež prerušený prísun živín v kmeni, čo je dôvod, prečo drevo nevyhľadávajú škodcovia. V dôsledku toho sa tiež drevo menej otáča a je obzvlášť vhodné ako stavebný materiál pre dom s guľatým trupom alebo zrub. Pílenie v zime má tiež súvis s rešpektovaním k vegetácie a voľne žijúcich živočíchov, ktoré sú tak menej vyrušované ako v období vegetácie alebo počas obdobia rozmnožovania.

Drevo ako stavebný materiál pre stavbu zrubov je jednoducho fascinujúce!

Sme tu pre Vás.
Váš Spokostav, s.r.o.

Naše produkty

  • TAGY
  • Drevo
  • Stavebný materiál
  • Drevodom
  • Montovaný dom
  • Ekológia
  • Obnoviteľné zdroje